Altındağ Belediyesi’nde işten çıkarma ve zam kesintisi eylemi: ‘Hakkımızın peşindeyiz’

Ankara Altındağ Belediyesi işçileri yeni belediye başkanı tarafından işten çıkarmalarını ve ek zamlarının geri alınmasını protesto etmek için belediyede eyleme başladı. Eyleme katılan işçiler, 70 arkadaşlarının gece yarısı gelen SMS’lerle işten çıkarıldığını öğrendiklerini söyledi. 16 masa başı çalışanın süpürge işçisi olarak görevlendirildiğini belirten işçiler, “Hakkımızı alana kadar eylemi sürdüreceğiz” dedi.

ANKA’nın haberine göre, Altındağ Belediyesi’nin AK Partili halef-selef başkanları Asım Balcı ile Veysel Tiryaki arasında henüz devir teslim yapılmadan yeni başkan Tiryaki’nin talimatıyla geçen ay verilen ek zam bu ay geri alındı. Bunu protesto eden işçiler işten çıkarıldı. Belediyenin 16 büro çalışanının süpürge işçiliğine kaydırıldığını, işçilerin bayram arifesinde işsiz bırakıldıklarını ve destek veren belediye memurlarının dün gece Altındağ Belediyesi Fen İşleri Kampüsü’nde eyleme başladıklarını söyleyen işçiler, yeni başkan Tiryaki’yi mazbatasını almadan işçi kıyımı yaptığı gerekçesiyle eleştirdi.

DAHA ÖNCE DE EYLEM YAPILMIŞTI

Altındağ Belediyesi işçileri, Toplu İş Sözleşmesi’nden (TİS) doğan geriye dönük alacaklarının bir yılı aşkın süredir ödenmemesine karşı 13 Mart’ta belediye önünde eylem başlatmıştı. İşçiler, hem dönemin AK Partili Belediye Başkanı Asım Balcı’yı hem de HAK İŞ’e bağlı Hizmet İş Sendikası’nı protesto etmişti. İşçilerin iki gün süren direnişi sonucunda ücretleri yatırılmıştı.

‘EK PROTOKOL ZAMMI YANSITILMADI’

Altındağ Belediyesi işçileri, marttaki eylemlerinin ardından ilk ücretlerini dün aldı. Ancak işçilerin ücretlerine yüzde 30 olarak imzalanan ek protokol zammı yansıtılmadı. Bunun üzerine işçiler, Altındağ Belediyesi Fen İşleri Kampüsü’nde dün akşam eyleme başladı. İşçiler, yüzde 30’luk ücret zamlarının yansıtılmadığını, ücretlerinden 8-10 bin lira civarında kesinti olduğunu belirterek, Altındağ Belediye Başkanı Veysel Tiryaki’nin mazbatasını almadan ve gerekçe sunmadan kendilerini işten çıkardığını anlattı.

Gece boyunca eylemlerini sürdüren işçiler hiçbir belediye yetkilisinin kendilerini muhatap almadığını söyledi. Ankara Emniyeti Güvenlik Şubesi’nden yetkililer kalabalığı dağılmaya ikna etmeye çalıştı. Maaşlarında yaklaşık 4 bin TL kayba neden olan Sosyal Denge Tazminatı kesintisini protesto eden belediye memurları da pek çok çalışanın işten çıkarılma korkusu yaşadığını ifade etti.

‘HERKESTEN 8-10 BİN LİRA KESİNTİ YAPILDI’

Altındağ Belediyesi’nde çalışırken işsiz kalan bir kadın işçi, şunları söyledi: “Bugün maaşlarımız yattı. Ocak ayında Asım Başkan’ın bize verdiği zamdan sonra herkesten 8-10 bin lira civarında bir kesinti mevcut. Normal şartlarda İş Kanunu’nda hiçbir şekilde işçiye verilen hakkın geri alınmayacağını biliyoruz. Şu an hiçbir şey usulünde ilerlemediği için biz şaşırmıyoruz buna. Herkes ekmeğinden olma pahasına burada. Çok normal olarak haklarını arıyorlar. Ramazan Bayramı öncesinde şu kadar insana bakar mısınız? Çok da konuşmaya gerek yok. İnsanlar iftarlarını burada açtılar.”

‘BORDROMUZLA MAHKEMEYE GİDECEĞİZ’

Belediyeden işten çıkarılan işçi, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bence hiçbir gerekçe, mantıklı bir gerekçe değil. Çok saçma. Biri gelsin, maaş kesintisiyle alakalı mantıklı bir açıklama yapsın. Çok mu yüksekti? Onu söylesinler en azından. Hepimizin bordrosu var. Bordromuzu elimize alıp mahkeme sürecine gideceğiz. Ben kendi adıma zaten haksız yere işten çıkartılmış bir personel olarak şu an arkadaşlarıma destek amaçlı geldim. 5 günse 5 gün, bekleyeceğiz. Böyle bir dünya yok. İnsanların hak ettiğini vermek zorundalar.”

Bir erkek işçi de “Ben bir senedir çalışıyordum. Cuma günü telefonla aradılar, işten çıkardılar. Gerekçe olarak bana çıkış kağıdı bile vermediler. Bir gerekçe sunmaya bile gerek duymadılar” diye konuştu.

‘YÜZDE 30’U KAFALARINA GÖRE SİLDİLER’

Bir başka erkek işçi ise yaşadıkları süreci şöyle özetledi: “Bundan önceki yönetim bize yüzde 20+30 zam yapmıştı. O yüzde 30’u kafalarına göre sildiler. Verilen hiçbir cevap yok. Geçen ay 32 bin lira para yattı. Bugün ise maaşımız yattığında 8 bin lira eksikti. Sanki, ‘Ben bundan önceki yönetimi saymıyorum. Burada ben varım’ der gibi bir şeyi var. 2 Nisan’da mazbatayı almadan bizleri işten çıkardı. Biz bunu sorduğumuzda, ‘Biz neden işten çıkartılıyoruz? Daha genel müdür bile atanmadı’ dediğimizde, ‘Yapacak bir şey yok. Çıkın gidin. İstediğiniz yere istediğiniz şikayette bulunabilirsiniz’ dedi. Bugün bunun için buradayız. Bayram öncesi hepimizi rezil ettiler.”

16 KİŞİYE GÖREV DEĞİŞİKLİĞİYLE MOBBING İDDİASI

Masa başında çalışan işçilerin temizlik işine verilerek mobbing uygulandığını belirten bir başka işçi de şöyle konuştu: “Şu an burada bulunuyorsak tamamen mağduriyetten. Muhatap olacak kimse de yok. Sokakta kalmış insan gibiyiz şu anda. Sadece hakkımızın peşindeyiz. Mobbing uygulanıyor. Şu an liste elimizde var. Bunu da göz göre göre paylaştılar. Daha sonra paylaşımı kaldırdılar. 16 kişi masa başı görevinden alınıp sokakta süpürgeye verildi. Şu an hepsi park bahçelerde, sokaklarda temizlik yapıyorlar. Görev değişikliğiyle mobbing uygulanıyor, hala da devam ediyor. İnşallah kazanacağız, hakkımızı alacağız.”

İşçiler, ücretlerinin tam yatırılmaması halinde iş bırakacaklarını ifade ediyor.

BELEDİYE YETKİLİLERİNDEN AÇIKLAMA

Belediye yetkilileri ise “Önceki belediye yönetimi tarafından popülist bir yaklaşımla söz verilen yüzde 30 ilave zammın mevcut bütçe imkanları içinde ödenmesinin mümkün olmadığı” bilgisini verdi. Bayram öncesi işçilere TİS’e göre yüzde 20 zamlı maaşın ödenmesini de belediye imkanlarını zorlayarak gerçekleştirdiklerini belirten yetkililer, iddia edildiği gibi 70 kişinin değil yaklaşık 20 kişinin işten çıkarıldığını, bunun da “belediye hizmetlerinin sürdürülebilmesi” amacına dayandığını savundu. Altındağ Belediyesi konuyla ilgili resmi açıklama yapmadı.

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir