Rize Güneysu’da bir garip cinayet davası.. Tetiği çekti, beraat etti

Rize’nin Güneysu ilçesinde yaşayan ve geçimini sezonluk işçi olarak sağlayan Tufan Yıldız, 8 Aralık 2021 tarihinde evine gelen uzak akrabası Ö.F.G.’nin silahından ateşlenen 7 kurşundan 3’ünün vücuduna isabet etmesi sonucu hayatını kaybetti. Mahkeme kayıtlarında olay anında Ö.F.G’nin arkadaşı M.A’nın da yanlarında olduğu, kaza meydana gelmeden önce ‘arızalı olması nedeniyle’ yanlarında getirdikleri silahlarda parmak izinin bulunduğu bilgisi yer alıyor.

Her iki sanık da verdikleri ifadede Tufan Yıldız’ın silahlardan anladığını, yanlarındaki silahları da bozuk olduğu için tamir etmesini istedikleri için getirdiğini beyan etti.

Ancak hem Ö.F.G’nin hem de M.A’nın verdiği beyanlarda “meczup” olarak nitelendirdiği Eyüp adlı kişi, hayatını kaybeden Tufan Yıldız’ın annesi ile birlikte yaşayan 43 yaşındaki engelli kardeşi…

Ö.F.G, Tufan Yıldız’ın kendilerini davet ettiğini, dedesinden kalan ve arızalı olarak ifade ettiği silahı da yanına aldığını kabul ediyor. Olay gerçekleştiği sırada Tufan Yıldız’ın sobaya odun almak için ayakta olduğunu, kendisinin de arızasının tam olarak nerede olduğunu bilmediği silahı M.A’ya gösterirken peş peşe ateşlendiğini belirtiyor, ardından akıllarına “meczup” dedikleri kardeş Eyüp’ün geldiğini belirterek silahları tülbente sararak götürdüklerini söylüyor.

Ancak bu esnada ağır yaralanan Tufan Yıldız’a müdahale için geç kalınmış oluyor ve Yıldız tüm müdahalelere rağmen kurtarılamıyor.

Silahları çaylığa götüren M.A ise ifadesinde şunları söylüyor:

“Benim amacım suç delillerini yok etmek değildi, Tufan Yıldız meczup olarak bilinen Eyüp isimli şahsın eve girerek tabancalarla kendisine ya da başkalarına zarar verebileceğini düşündüğünden odayı toplamamızı söylediği için ben de tabancaları tülbente sararak çaylığa attım, suçsuzum, beraatimi istiyorum, kaldı ki polis memurlarına silahların yerini ben kendim gösterdim.”

GEREKÇELİ KARARDAN ÇIKAN TAHLİYE

Olaydan tam 11 ay sonra iddia makamı tarafından düzenlenen iddianame ve 13 ay sonra açılan kamu davası sonrası gerekçeli karar 30 Kasım 2023 tarihinde açıklandı: Sanık Ö.F.G’nin “Taksirle Öldürme” suçuna temas etme suçundan 1 yıl 21 ay 10 gün hapis cezasının indirim uygulanarak tahliyeye, diğer sanık M.A.’nın ise delil karartma suçuyla 1 ay 7 gün hapis cezasının tahliyeye çevrildiği açıklandı.

ABLASI HUKUK MÜCADELESİ VERİYOR

Odatv’ye ulaşan Tufan Yıldız’ın ablası Cemile Yıldız, kardeşinin kasten öldürüldüğünü ve delillerin karartıldığını, olay günü kardeşine ilk müdahalenin çok geç yapıldığını söyledi.

Cemile Yıldız, kardeşi Tufan’ın ölümüne yüreği dayanmayan annesinin de 25 gün sonra hayatını kaybettiğini anlattı.

Geride bir kız çocuğu bırak Tufan Yıldız’ın ölümünün ardındaki süreçte avukatlarının tüm taleplerinin reddedildiğini söyleyen abla Yıldız, 2023’ün Ocak ayında açılan kamu davasına dahil olabildiklerini belirtti. Bu davada çıkan gerekçeli karar sonrası ise bir kez daha yıkıldıklarını anlattı.

“Bizce olay bir kaza değil kasten işlenmiş bir cinayet.” diyen Yıldız, Rize Ağır Ceza Mahkemesi’ne ve Trabzon Bölge Mahkemesi’ne duruşma talepli olarak itirazlarnıı 04.01.20024 tarihinde avukatı aracılığı ile yaptığını belirten Cemile Yıldız, kendisine halen cevap verilmediğini söyledi.

Kardeşinin ölümü ve annesinin kaybı sonrası durumu daha ağırlaşan engelli kardeşinin bakımını da üstlenen Cemile Yıldız, yeğeni Kardelen’in babasının ardından çok zorlu günler yaşadığını söylüyor.

Yıldız’ın tek dileği, canı gibi sevdiği kardeşi Tufan Yıldız için adaletin yerini bulması…

Gözde S. Kadıoğlu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir