Fransız seçmen ekonomi konusunda en çok aşırı sağa güveniyor

Fransız seçmenler, Le Pen’in partisi olan aşırı sağcı Rassemblement National’a, ekonomiyi ve kamu maliyesini yönetme konusunda diğer tüm partilerden daha fazla güveniyor.

Fransa’da seçmenler, Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un erken seçim kararı sonrası 30 Haziran ve 7 Temmuz’da parlamentonun yeni üyelerini belirlemek üzere sandık başına gidecek. ;

Seçim öncesi yapılan bir anketin sonuçlarına göre, Emmanuel Macron’un ittifakının 30 Haziran seçimleri öncesinde zorlu bir durumla karşı karşıya olduğunu gösteriyor.

Ipsos’un Financial Times için yaptığı ankete 18 yaş ve üzeri kayıtlı seçmen olan 2 bin kişinin katıldı.

SEÇMEN AŞIRI SAĞA DAHA ÇOK GÜVENİYOR

19-20 Haziran tarihlerinde gerçekleştirilen ankete katılanların yüzde 25’i Marine Le Pen’in partisinin ekonomik konularda doğru kararlar alacağına güvenirken, bu oran solcu Yeni Halk Cephesi için yüzde 22, Macron’un ittifakı için ise sadece yüzde 20 oldu.

RN yaşam standartlarının iyileştirilmesi, enflasyonla mücadele ve vergilerin düşürülmesi konularında en üst sırada yer aldı. Ayrıca Macron’un cumhurbaşkanlığı döneminin en büyük başarılarından biri olan işsizliğin azaltılması konusunda da bu parti ilk sırada yer aldı.

Katılımcıların yüzde 23’ü kamu borcunu azaltma konusunda en çok RN’ye güvendiklerini söyledi. 

Aşırı sağcı parti, enerji ve yakıt üzerindeki katma değer vergisini derhal düşürmeye ve Macron’un emeklilik yaşını 64’ten 62’ye çıkarmasına ilişkin düzenlemeyi tersine çevirmeye kararlı. Analistlere göre sadece bu iki politika yılda 20 milyar Euro ile 30 milyar Euro arasında bir maliyete yol açabilir.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir